Opis projektu
Model współpracy
Celem projektu było wzmacnianie współpracy pomiędzy samorządami a organizacjami pozarządowymi w Małopolsce poprzez wdrożenie zasad i rozwiązań, które stanowią Model Współpracy, rekomendowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Projekt trwał od lipca 2014 do czerwca 2015 roku. Źródło finansowania EFS.
Więcej informacji
Geneza
Celem współpracy między organizacjami pozarządowymi i administracją publiczną jest dobro wspólnoty samorządowej. Organizacje są tworzone przez mieszkańców, czyli obywateli chcących rozwiązywać konkretne problemy społeczne. Z kolei administracja samorządowa jest częścią demokratycznego systemu sprawowania władzy i to jej misją jest świadczenie szeroko pojętych usług publicznych.
Współpraca pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, a organizacjami pozarządowymi w Polsce pozostaje wciąż na niezadowalającym poziomie. Wskaźnik Jakości Współpracy w Małopolsce wynosi 40 (skala 100) wg badań ISP 2011. Jednocześnie średnio 70% organizacji pozarządowych jako swojego głównego partnera po stronie samorządowej wskazuje urząd.
Wskazując deficyty we współpracy przede wszystkim zaznacza się braki w codziennej kulturze współpracy, w tym: nieufność, brak wzajemnego zrozumienia, nieznajomość realiów działania, posługiwanie się „odmiennymi językami”, a często po prostu brak regularnych kontaktów wykraczających poza relacje służbowe. Żeby zbliżać do siebie organizacje i samorządy promowaliśmy i proponowaliśmy w Małopolsce wdrażanie Modelu Współpracy. Pięć samorządów zachęciliśmy do pracy nad poprawą standardów współpracy.