Opis projektu
Cele projektu
- pobudzanie aktywności lokalnej,
- wspieranie integracji mieszkańców,
- edukacja obywatelska mieszkańców,
- współpraca na linii mieszkańcy – samorząd.
Działania o zasięgu wojewódzkim:
- promocyjne,
- upowszechniające
- edukacyjne adresowane do urzędników, samorządowców, NGO i pracowników jednostek publicznych mogących pełnić rolę Miejsca Aktywności Mieszkańców.
We współpracy z Gminą Skawina
- pogłębiona praca z 2 lokalnymi społecznościami pomagająca zmapować potencjał mieszkańców, zainicjować akcje sąsiedzkie oraz wsparcie mentoringiem osób prowadzących tamtejsze miejsca dla mieszkańców,
- przeszkolenie animatorów,
- wypracowanie z udziałem oddolnym standardów dla Centrów Aktywności Kulturalnej – podmiotów już zaplanowanych w Planie rewitalizacji Gminy ale słabo funkcjonujących.
Czas trwania projektu
01.11.2022-30.04.2024
Więcej informacji
Projekt skierowany jest do osób zajmujących się tworzeniem warunków do aktywności społecznej mieszańców – zarówno urzędników i samorządowców, jak i osób bezpośrednio pracujących z mieszkańcami – animatorów z NGO i instytucji publicznych.
Zaplanowano wsparcie uczestników z Małopolski oraz odrębnie dla uczestników z Gminy Skawina (partner projektu).
Urzędnicy i samorządowcy zainteresowani wdrażaniem nowych narzędzi rozwoju aktywności mieszkańców:
- z Małopolski – spotkania sieciujące i wizyty studyjne – 20 os
- z Gminy Skawina – wezmą udział w wypracowywaniu lokalnych rozwiązań i standardów 10 os
- Animatorzy z NGO i instytucji którzy chcą podnieść swoje kompetencje animacji metodą MAM (zarówno osoby początkujące, jak i już animujące centra społecznościowe ): 10 os
- z Małopolski – wezmą udział w Akcji Edukacyjnej ( 2 x min 10 os), Forum regionalnym animatorów (30)
- z Gminy Skawina – w programie edukacyjnym tj. szkoleniach, kursie dla animatorów, mentoringu i działaniach praktycznych (10 animatorów)
Dodatkowo odbiorcami bezpośrednimi będą mieszkańcy Gminy Skawina, którzy wezmą udział w działaniach prowadzonych przez lokalnych animatorów t.j. uczestnicy akcji sąsiedzkich, osoby korzystające z działań CAK. (2 społeczności x 50 os = 100 os.)
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.