Przedstawiamy ofertę współpracy w zakresie wzmacniania aktywności społecznej i współpracy lokalnej w gminie. Naszym celem jest wypracowanie rozwiązań sprzyjających rozwojowi sektora ekonomii społecznej w Małopolsce Zachodniej. Zapraszamy do współpracy samorządy z terenu powiatu: olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego i wadowickiego.
W ramach projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej” oferujemy samorządom bezpłatne, kompleksowe wsparcie edukacyjno-doradcze. Zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi ścieżkami wsparcia:
Ścieżka wsparcia społeczności lokalnej
W imieniu Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES) przedstawiamy Państwu bezpłatną ofertę współpracy w zakresie wzmacniania aktywności społecznej i współpracy lokalnej w gminie. Naszym celem jest wypracowanie rozwiązań sprzyjających rozwojowi sektora ekonomii społecznej w Małopolsce Zachodniej.
Oferowane wsparcie ma charakter kompleksowy i obejmuje działania kierowane zarówno do przedstawicieli urzędu oraz jego jednostek organizacyjnych, jak i lokalnych organizacji pozarządowych i grup nieformalnych/mieszkańców.
Oferta obejmuje trzy uzupełniające się obszary pracy w środowisku, realizowane wspólnie z samorządem:
- Obszary współpracy z JST
Celem działań w tym obszarze jest rozwijanie współpracy między samorządem a organizacjami i/lub mieszkańcami, w tym wprowadzanie nowych form współpracy. Zakres wsparcia może dotyczyć m. in:
- diagnozowania potrzeb samorządu w zakresie współpracy z NGO i grupami nieformalnymi/mieszkańcami w oparciu o metodologię Modelu Współpracy
- konsultacji rocznych programów współpracy i tworzenia programów wieloletnich
- wprowadzania nowych form współpracy np. regrantingu, projektów partnerskich, polityki lokalowej
- usprawniania współpracy finansowej, otwartych konkursów ofert
- tworzenia ciał dialogu, w tym Rad Działalności Pożytku Publicznego, Rad Seniorów, Rad Młodzieży
- budowania lokalnych partnerstw rozwojowych i koalicji na rzecz rozwiązywania problemów lokalnych (JST, lokalne instytucje rynku pracy oraz pomocy i integracji społecznej, PES, przedsiębiorcy)
- wypracowania /aktualizacji zasad Inicjatywy Lokalnej, Budżetu Obywatelskiego
- wprowadzenia mikrograntów jako narzędzia aktywizacji mieszkańców
- budowania współpracy lokalnej wokół oferty turystycznej (produkt sieciowy)
- organizacji szkoleń, wizyt studyjnych i doradztwa specjalistycznego dla pracowników JST
- Obszar współpracy z NGO
Celem działania w tym obszarze jest wzmacnianie potencjału organizacji działających na terenie gminy oraz poprawa jakości współpracy pomiędzy NGO i JST. Zakres wsparcia może dotyczyć m. in:
- diagnozowania jakości współpracy pomiędzy NGO i JST w oparciu o metodologię Modelu Współpracy, oraz rozpoznanie potrzeb edukacyjnych organizacji
- inicjowania współpracy między organizacjami w ramach wspólnych przedsięwzięć czy projektów partnerskich
- wzmacniania udziału organizacji w dialogu z samorządem, w ramach konsultacji społecznych dotyczących nowych form współpracy
- realizacja działań edukacyjnych w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby organizacji
- wypracowania wspólnie z NGO rozwiązań wsparcia infrastrukturalnego, np. Centrum Organizacji Pozarządowych/ Centrum Społecznościowe
- Obszar współpracy z grupami nieformalnymi,
Celem działania w tym obszarze jest wzmacnianie oddolnej aktywności społecznej i obywatelskiej, wspieranie niesformalizowanych grup mieszkańców zainteresowanych podjęciem /rozwijaniem działań na rzecz swoich społeczności, w tym zakładaniem nowych organizacji pozarządowych. Zakres wsparcia może objejmować m.in.:
- identyfikację istniejących grup przez samorząd w oparciu o znajomość środowiska lokalnego
- pogłębioną diagnozę potencjału środowiska lokalnego np. mapa zasobów, badanie potrzeb społeczności, analiza otoczenia, interesariuszy;
- spotkania indywidualne lub grupowe z animatorem;
- cykle edukacyjne dla liderów środowisk lokalnych;
- animację i wsparcie w realizacji przedsięwzięć na rzecz rozwoju ekonomii społecznej;
- spotkania indywidualne i grupowe z doradcą kluczowym;
- doradztwo specjalistyczne indywidualne lub grupowe
W ramach projektu MOWES przy wsparciu animatorów, stworzymy z Państwem Plan Działania. Animator pomoże przeprowadzić pogłębioną diagnozę pomysłów i przygotować je do realizacji. Przed wypełnieniem formularza rekrutacyjnego prosimy o zapoznanie się z dokumentacją rekrutacyjną.
Przystąpienie samorządu do projektu oznacza współpracę w ramach wszystkich trzech wymienionych wyżej obszarów pracy.
Ścieżka wsparcia w zakresie klauzul społecznych
W imieniu Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (MOWES) przedstawiamy Państwu bezpłatną ofertę współpracy w zakresie wprowadzania społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych (klauzul społecznych) w praktykę działania samorządów.
Oferowane wsparcie ma charakter kompleksowy i obejmuje (w zależności od potrzeb):
- diagnozę zapotrzebowania na zastosowanie klauzul społecznych w samorządzie,
- działania edukacyjne dotyczące społecznie odpowiedzialnych zamówień publicznych adresowane do JST i środowiska,
- doradztwo w zakresie wprowadzania regulacji sankcjonujących wykorzystanie klauzul społecznych w samorządzie (konsultacje dokumentów),
- doradztwo w zakresie praktycznego zastosowania klauzul społecznych w realizowanych zamówieniach (konsultacje dokumentów);
Oferta kierowana jest zarówno do przedstawicieli urzędu, jego jednostek organizacyjnych, jak i lokalnych organizacji pozarządowych.
Samorządy zostaną wybrane w procesie rekrutacyjnym. Zaznaczamy, że udział w projekcie to możliwość uzyskania fachowego wsparcia ale również zobowiązanie do konsekwentnej współpracy i wprowadzenia nowych rozwiązań. Przed złożeniem formularza zgłoszeniowego należy zapoznać się dokumentacją rekrutacyjną. Prosimy zwrócić szczególną uwagę na zapisy kontraktu – umowy uczestnictwa, który informuje o zobowiązaniach samorządu.
Przed wypełnieniem formularza rekrutacyjnego prosimy o zapoznanie się z dokumentacją rekrutacyjną, która obejmuje m. in:
- Regulamin animacji lokalnej JST
- Formularz rekrutacyjny (załącznik nr 1 do Regulaminu)
- Kontrakt – umowa uczestnictwa (załącznik nr 2 do Regulaminu)
Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. Formularze rekrutacyjne prosimy przesłać na adres email: rekrutacja.mz@bis-krakow.pl Wybrane samorządy zostaną zaproszone do drugiego etapu – rozmów rekrutacyjnych.
W razie pytań prosimy o kontakt z animatorami współpracy JST: panią Ewą Chromniak (tel. 790 346 927) lub panią Agnieszką Dziewitek (tel. 666 358 430) z Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych.