Opis projektu

Szkoła Rzecznictwa

Czas realizacji:
01.09.2024 – 31.08.2026


Projekt jest realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus

Więcej informacji

Rzecznictwo to aktywne uczestnictwo organizacji pozarządowych w procesie tworzenia prawa oraz dialogu publicznego na każdym poziomie – lokalnym, regionalnym i krajowym. W ramach projektu wspieramy organizacje w rozwoju instytucjonalnym, oferując mentoring i pomoc w praktycznej realizacji współpracy i sieciowania. Wierzymy, że rzecznictwo to kluczowa działalność, którą powinna prowadzić każda organizacja działająca w sferze publicznej.

Cele projektu:

  1. Rozwój umiejętności – zapewnienie wsparcia edukacyjnego i rozwojowego dla 156 przedstawicieli organizacji pozarządowych, aby wzmocnić ich zdolności do angażowania się w procesy tworzenia i monitorowania polityk publicznych.
  2. Podniesienie kompetencji – zwiększenie wiedzy, umiejętności i motywacji do działań rzeczniczych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym dla co najmniej 141 uczestników projektu.
  3. Wzmocnienie organizacji – wsparcie rozwoju potencjału instytucjonalnego i eksperckiego 78 organizacji pozarządowych, umożliwiające skuteczniejsze angażowanie się w tworzenie polityk publicznych.
  4. Budowanie sieci współpracy – stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, zacieśnienia współpracy oraz promowania dobrych praktyk wśród uczestników projektu.

Główne zadania projektu:

  1. Animacja – docieranie do lokalnych społeczności i motywowanie do udziału w działaniach partycypacyjnych i rzeczniczych.
  2. Szkoły Rzecznictwa – 12 cykli edukacyjnych obejmujących szkolenia, wizyty studyjne, konferencje i mentoring.
  3. Ogólnopolska wymiana doświadczeń – podsumowanie osiągnięć i dzielenie się wiedzą zdobytą podczas projektu.

Szkoła Rzecznictwa to miejsce, gdzie organizacje pozarządowe zyskują narzędzia i wsparcie potrzebne do efektywnego działania na rzecz zmiany społecznej.


Informujemy, że wszelkie podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON” można zgłaszać do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej.

Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub na adres Instytucji Pośredniczącej: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa;
2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aktualności

Kobieta w czerwonej sukience stoi z zamkniętymi oczami i rękami na piersi, wyrażając inspirację. W tle widoczny jest obraz aniołów oraz dekoracje wnętrza. Na środku grafiki znajduje się napis „INSPIRUJEMY”.