Podsumowanie projektu
„Badamy Intensywnie Społeczności – rozwój think tanku Fundacji BIS we współpracy z uczelnią wyższą”
Dobiega końca projekt „Badamy Intensywnie Społeczności – rozwój think tanku Fundacji BIS we współpracy z uczelnią wyższą”, podczas którego pracowniczki Fundacji BIS doskonaliły swoje umiejętności badawcze oraz wypracowywały nowe narzędzia diagnostyczne i ewaluacyjne, potrzebne do codziennej pracy animacyjnej ze społecznością lokalną.
Wielką wartością tego procesu była współpraca z grupą zaangażowanych praktykantów i praktykantek, którzy wsparli naszą Fundację, w ramach porozumienia z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Michał i Bartosz wspierali nas w ewaluacji Miejsca Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce 25, prowadząc obserwację zajęć i warsztatów oraz pomagając przygotować scenariusz wywiadu grupowego. Michał dodatkowo przeprowadził wywiad indywidualny z jedną z mieszkanek osiedla Kozłówek, natomiast Bartosz analizował dane zebrane podczas konsultacji społecznych dotyczących utworzenia nowego Miejsca Aktywności Mieszkańców na Osiedlu Kabel. Zapraszamy do zapoznania się z raportem z tych konsultacji, dostępnym na stronie internetowej Miasta Krakowa.
Michał oraz Stanisław pomagali nam w realizacji projektu Ambasador Rewitalizacji Grzegórzki-Wesoła, dystrybuując materiały promocyjne oraz prowadząc desk research w sieci, dotyczący zasobów dzielnicy. Stanisław odbył spacer badawczy po podobszarze rewitalizacji Grzegórzki-Wesoła, a swoimi refleksjami dotyczącymi życia dzielnicy podzielił się na warsztacie z mieszkańcami w Radzie Dzielnicy II. Razem z Anitą, Stanisław przygotował scenariusz wywiadu pogłębionego i przeprowadził jego pilotaż z udziałem jednej z mieszkanek osiedla Kozłówek. Również Anita przeprowadziła wywiad pogłębiony z jedną z mieszkanek prowadzących zajęcia w Miejscu Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce, a oprócz zaangażowania w działania badawcze, była dużym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu Miejsca Aktywności Mieszkańców Na Kozłówce 25.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej współpracy z praktykantami i praktykantką. A jakie są ich odczucia? Z pewnością praktyka pozwoliła wykorzystać w praktyce wiedzę i umiejętności ze studiów, a najcenniejszym doświadczeniem była możliwość sprawdzenia się „na żywo”. Podczas zajęć na studiach jest wiele okazji do wystąpień publicznych, ale prezentacja badań przed znanym wykładowcą i grupą kolegów i koleżanek, to coś zupełnie innego niż na przykład konfrontacja z grupą aktywnych mieszkańców, żywo zainteresowanych losem swojej dzielnicy. Czasami ta konieczność konfrontacji była dla naszych studentów niełatwym, ale jednocześnie cennym „zderzeniem z prawdziwym światem”. Praktyczne zadania w ramach praktyk były dobrym uzupełnieniem teoretycznych zajęć na uczelni. Nasi studenci i studentka docenili także okazję do przyjrzenia się, jak wygląda od podszewki praca w organizacji pozarządowej, a rozmowy z pracowniczkami Fundacji pozwoliły zdobyć informacje, których „nie znajdzie się w książkach”.
Część naszych praktykantów brała również udział w obozie badawczym „Lustracje społeczne – założenia i praktyka metody”, prowadzonym przez prof. Łucjana Misia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach obozu grupa studentów i studentek obserwowała przestrzeń osiedla oraz przeprowadzała sondaż z mieszkańcami dotyczący jakości życia na osiedlu (grupie udało się porozmawiać z 117 osobami!).
Oprócz ciekawych i interesujących wydarzeń z udziałem mieszkańców, Anita, Michał, Bartosz i Stanisław mogli doświadczyć mniej atrakcyjnej, ale koniecznej strony pracy w organizacji pozarządowej – żmudnego tworzenia bazy kontaktów, analizy zebranych danych czy przygotowywania dokumentacji konkursowych, co dało „szerszy obraz pracy w NGO”.
Projekt „Badamy Intensywnie Społeczności – rozwój think tanku Fundacji BIS we współpracy z uczelnią wyższą” się kończy, ale my mamy nadzieję kontynuować współpracę z studentami i studentkami z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do takiej współpracy zachęcamy też inne organizacje pozarządowe – dobrze zaplanowane praktyki studenckie przynoszą korzyści obu stronom.