W ubiegły weekend (11-12.05) w Nowym Sączu rozpoczęliśmy program edukacyjny w MAM-ie. Gościliśmy trenerkę, mentorkę i animatorkę – Monikę Makowiecką, pełniącą również funkcję członka zarządu Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej z Warszawy.  

W pierwszym dniu szkolenia p. Monika wprowadziła uczestników szkolenia w temat pracy ze społecznością lokalną. Próbowaliśmy wspólnie odpowiedzieć na pytanie – czym jest organizowanie społeczności lokalnej, do czego ono prowadzi a także skupiliśmy się na temacie rozwoju środowiska lokalnego.

Dzięki obecności przedstawicieli jednostek miejskich, pracowników Urzędu Miasta oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych mogliśmy popatrzeć na te kwestie z różnych perspektyw i wysnuć wiele ciekawych wniosków. Dokonaliśmy wstępnego podziału, z jakich etapów powinien składać się proces tworzenia Miejsca Aktywności Mieszkańców w Nowym Sączu, a nawet próbowaliśmy opisać, jak będzie wyglądał MAM za 5 lat Podczas warsztatu mieliśmy również okazję zobaczyć dzięki prezentacji p. Moniki, jak działa w Wraszawie miejsce o nazwie PACA40 – Centrum społeczne stworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców. Poznaliśmy, jakimi cechami charakteru powinien odznaczać się animator.

W drugim dniu szkolenia rozwijaliśmy temat diagnozy społeczności lokalnej. Na wstępie narysowaliśmy mapę miasta ze wskazaniem, jakie miejsca w Nowym Sączu są istotne z punktu widzenia społeczności lokalnej. Przeprowadzona została również dyskusja na temat tego, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy oraz dokonaliśmy rozpoznania potencjału, jakim dysponuje środowisko lokalne.


By być na bieżąco zachęcamy do śledzenia profilu i grupy na Facebooku Miejsca Aktywności Mieszkańców:

http://bit.ly/FBmamNowySacz (FANPAGE FB)

http://bit.ly/GrupaMamNowySacz  (grupa)

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z koordynatorkami projektu:

Adrianną Krzak, Kamilą Mateją

akrzak@nowysacz.pl, kmateja@nowysacz.pl

lub mentorką:

Martą Ożlańską

marta.ozlanska@bis-krakow.pl