Od 20 września do 31 października świętujemy skawiński Dzień Sąsiada!

Chcesz zorganizować Dzień Sąsiada w Skawinie?

Zgłoś grupę inicjatywną!

DLACZEGO?

Bo warto znać osoby, które mieszkają obok nas – mieć do kogo się zwrócić kiedy wyjeżdżamy na wakacje, a na naszym balkonie obrodziły pelargonie. Albo kiedy potrzebujemy zostawić pod okiem zaufanej osoby nasze dziecko. Kiedy jesteśmy chorzy lub starsi i potrzebujemy żeby ktoś pomógł nam w zrobieniu zakupów. Albo kiedy po prostu potrzebujemy zamienić z kimś parę zdań.

Bo każda społeczna inicjatywa zaczyna się od osób, które mówią sobie „Dzień dobry. Co słychać?” – potrzebujemy relacji i zaufania żeby zacząć wspólnie działać na rzecz naszego sąsiedztwa – zawalczyć o lokalny park czy napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego.

Dlatego chcemy zaprosić mieszkańców Skawiny, do tego, żeby na przełomie maja i czerwca spędzili parę godzin ze swoimi sąsiadami, wyszli poza zwyczajowe „dzień dobry”.

DLA KOGO JEST TA AKCJA?

Dla wszystkich mieszkańców Skawiny – zarówno tych od pokoleń – jak i tych od paru miesięcy, którzy chcieliby poznać swoich sąsiadów i spędzić z nimi wspólnie czas.

JAK MOŻE WYGLĄDAĆ DZIEŃ SĄSIADA?

Może być spotkaniem przy wspólnym stole wyniesionym z jednego z mieszkań na podwórko kamienicy. Może być piknikiem w pobliskim parku lub na placu zabaw. Może być przyblokowym konkursem na najlepszą szarlotkę. Wybór konwencji zależy od organizatorów i ich sąsiadów.

JAK POMOŻEMY ORGANIZATOROM DNI SĄSIADA?

Pokazując jak podobne inicjatywy organizowali inni, w Krakowie i innych miastach. Pomagając zaplanować ten dzień – tak, żeby każdy znalazł tam coś dla siebie i chciał się włączyć przynosząc kawałek własnego ciasta, czy przynosząc swoją ulubioną grę planszową. Przekazując „niezbędnik”, z rzeczami, które pomogą udekorować miejsce i zorganizować czas. Pomagając dotrzeć z informacją o ich dniu do sąsiadów – zdradzając tajemnice sąsiedzkiej promocji i udostępniając mapę Dni Sąsiada.

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA

We wrześniu weź udział w spotkaniu inspiracyjnym  „Dzień Sąsiada – poznajmy się!” –

poznasz na nim osoby, które chcą
zorganizować sąsiedzki piknik w swojej okolicy.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA STRONIE: