Podsumowanie Festiwalu szkoleń dla NGO i model współpracy firm i biznesu

Czy w Małopolsce znajdą się specjaliści, którzy będą chcieli wykorzystać swoje kompetencje nie tylko do rozwijania swojej kariery i osiągania celów zawodowych? Czy spotkamy firmy, które będą chciały zainwestować czas swoich pracowników nie w kolejne przedsięwzięcia biznesowe ale we wsparcie działaczy społecznych? 

Takie pytania postawiliśmy sobie w tym roku w Fundacji BIS, zastanawiając się jaki kolejny krok przed nami w rozwijaniu wolontariatu pracowniczego w naszej organizacji. Myśl była odważna i pociągająca – niech specjaliści z biznesu podzielą się swoimi kompetencjami ze społecznikami! Wiemy dobrze, z własnego doświadczenia i ze współpracy z NGO, którym pomagamy, że nam – działaczom organizacji i grup nieformalnych bardzo przyda się spojrzenie na naszą pracę z innej perspektywy, zainspirowanie się rozwiązaniami wykorzystywanymi na co dzień w biznesie i podciągnięcie tych kompetencji, które są mocniejszą stroną firm, w porównaniu do III sektora.  

Do tej idei dołączyła druga myśl, mocno osadzona w duchu partnerskiej współpracy. Aby obie strony miały korzyści ze wspólnego działania – my możemy podzielić się tym w czym jesteśmy mocni. Od wielu lat zajmujemy się edukacją pozaformalną, mamy świetną kadrę doświadczoną nie tylko w uczeniu innych, ale także w uczeniu tego jak uczyć. I tu uznaliśmy, że spotykamy się z potrzebami wielu specjalistów z biznesu: mają kompetencje specjalistyczne i mnóstwo doświadczeń w tym zakresie, ale niezbyt wiele okazji, aby przyjrzeć się temu jak skutecznie dzielić się swoją wiedzą, chociażby w swojej firmie. Stąd już bardzo jasno widać na czym polega główna idea wymiany w tegorocznym projekcie wolontariatu pracowniczego w Fundacji BIS – pomysł na wymianę kompetencji. 

Ale nie poprzestaliśmy na tym – trzeci krok, to kolejne wyzwanie. Postanowiliśmy połączyć doświadczenia w tego typu wolontariacie kompetencyjnym innych NGO i nasze, i określić uniwersalne ramy, które pozwolą również innym organizacjom pozarządowym wykorzystać ten schemat działania. Swoisty model, którego główne założenia pozwalają na skuteczną współpracę z biznesem na rzecz odbiorców NGO, ale też dadzą przestrzeń do dostosowania go do specyfiki poszczególnych organizacji i firm.  

I z takim pomysłem wystartowaliśmy w konkursie Województwa Małopolskiego na projekty z obszaru promocji wolontariatu. I uzyskaliśmy wsparcie na realizację projektu „Wolontariat pracowniczy w NGO”. 

Dziś możemy podzielić się efektami naszego działania. 

We współpracę włączyło się 5 firm działających w różnych branżach i sektorach: duże firmy zajmujące się technologiami jak CISCO Systems i Orange Polska , firmy z sektora MŚP – działająca na styku technologii i architektury BIM Point Sp. z o.o. oraz agencja PRowa SAROTA PR, a także firma społeczna Biuro Edukacji i Finansów Sp. z o. o. prowadząca m.in. biuro rachunkowe. 

Pełnienia roli wolontariuszy podjęło się 13 pracowników tych firm. Najpierw sami uczyli się jak prowadzić szkolenia – wzięli udział w 3-dniowym szkoleniu i pracy indywidualnej z mentorką. Później, dobrze przygotowani do tego zadania, poprowadzili własne szkolenia dla przedstawicieli NGO. Były to spotkania poświęcone tematom, którymi zajmują się w swojej codziennej pracy i czują jak ryby w wodzie. Cóż to za tematy? Na przykład związane z technologiami – to z czego możemy jako społecznicy korzystać jeszcze efektywniej: narzędzia do pracy zdalnej, czy programy pocztowe, ale także bardziej wyspecjalizowana tematyka np. ochrona danych w sieci, czy wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania do tworzenia map prezentujących dane naszych organizacji. Do tego wydarzył się spory zestaw szkoleń związanych z promocją organizacji, czy to w mediach tradycyjnych czy społecznościowych. Nie zabrakło też wątków związanych z zarządzaniem m.in. planowaniem rozwoju ekonomicznego organizacji oraz prowadzeniem różnego typu spotkań. Każde szkolenie w 100 procentach praktyczne, bo oparte na doświadczeniu osób budujących swoje kompetencje na codziennych doświadczeniach. 

I tak powstał „Festiwal szkoleń dla NGO” – w sumie w 10 szkoleń, które odbyły się na początku grudnia 2017 r.. Wzięło w nich udział 55 uczestników z 47 organizacji pozarządowych. Jak ocenili efekty? 96% osób zadeklarowało, że poszerzyło swoją wiedzę w temacie szkolenia. Zdecydowana większość uczestników doceniła też wolontariuszy prowadzących szkolenia – przyznając im prawie same maksymalne noty w ocenie różnych aspektów prowadzenia zajęć. Działacze NGO za najbardziej cenne dla siebie uznali praktyczny aspekt szkoleń, odniesienie do dobrych praktyk, dzielenie się doświadczeniem przez prowadzących i swobodny sposób prowadzenia zajęć.  

Z naszej perspektywy – cel związany z wymianą kompetencji uważamy za osiągnięty. Działacze NGO otrzymali możliwość uczenia się od praktyków i skorzystali z niej. Wolontariusze pracowniczy deklarują, że nauczyli się więcej niż się spodziewali i już wykorzystują to w swoich firmach. Klasyczne win – win :). 

A jak sprawa modelu? Tu również udało się zebrać mnóstwo doświadczeń, przetestować poszczególne elementy programu, zweryfikować różne aspekty współpracy z firmami, wypracować ciekawe modyfikacje. Dzięki temu przedsięwzięciu faktycznie możemy mówić o sprawdzonym schemacie działania, który inne organizacje modą dostosować do swoich potrzeb i z powodzeniem wdrażać. Jeśli zatem czytając ten artykuł zastanawiasz się czy Twoja organizacja, która zajmuje się inną tematyką niż Fundacja BIS, może również wejść we współpracę z firmami – zapraszamy do lektury opracowania, które podsumowuje model współpracy NGO i firm w oparciu o wolontariat pracowniczy. Znajdziesz w nim opis podstawowych założeń oraz poszczególnych kroków, które warto podjąć planując i wdrażając projekt kompetencyjnego wolontariatu pracowniczego. 

Jesteśmy przekonani, że także dla przedstawicieli firm nasz model będzie ciekawym materiałem do rozwijania wolontariatu pracowniczego. Pokazuje on jakie korzyści może odnieść firma i kiedy warto zdecydować się na wdrożenie w przedsiębiorstwie formuły wolontariatu kompetencyjnego. Widzimy, że jest to wyzwanie, które warto rozważyć i podjąć. 

Kończymy 2017 r. z przekonaniem, że za nami świetne przedsięwzięcie, które pomogło rozwinąć kompetencje prawie setce osób. Patrząc na te efekty, planujemy kolejne działania na 2018 r. Już wiemy, że „Festiwal szkoleń dla NGO” na stałe wpisze się w kalendarz Fundacji BIS. Wiemy też, że będziemy kontynuować współpracę z firmami i wolontariuszami, którzy chętnie dalej będą dzielić się swoimi kompetencjami. Okazji do rozwoju w 2018 r. nie zabraknie :). 

Jeśli także Wy myślicie o tym, aby w swojej organizacji lub firmie wprowadzić lub rozwijać wolontariat pracowniczy, w szczególności kompetencyjny – zapraszamy do kontaktu! Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami i podpowiemy od czego zacząć. Powodzenia!