Miejsca z charakterem ugoszczą seniorów

Jest w Małopolsce sześć niepowtarzalnych wiosek tematycznych, w których czekają na seniorów życzliwi i pełni dobrej energii gospodarze, ich mieszkańcy. To oni przygotowali dla zorganizowanych grup programy całodziennych wizyt, podczas których można poznać, posmakować i doświadczyć uroku każdego z tych miejsc. Osoby starsze, także te o specjalnych potrzebach, mogą liczyć na serdeczność i zrozumienie. Ci, którzy lubią wędrówki i wyzwania znajdą tam skarby natury i kultury, o których nie wiedzą nawet doświadczeni turyści. To są miejsca niezwykłe, pełne uroku…do odkrycia…

Dulowa. Zaginiona wioska w powiecie chrzanowskim.
Tutaj spotkamy osoby, których od stu lat nie ma już w wiejskim krajobrazie: pisarza gminnego, nosiwodę czy prządkę. Dotkniemy drzewa i drewna, wyjedziemy z Dulowej z samodzielnie wykonanymi drobiazgami i znajomością tradycji Krakowiaków Zachodnich.

Bolęcin. Wioska pod skałą w powiecie chrzanowskim.
To jest miejsce na piknik, choć bardziej przyjazne niż to z filmu Petera Weira. W piknikowym koszu znajdziemy podpłomyki z dodatkami suszonych ziół oraz prażonych ziaren i orzechów. Dla wędrowców gospodarze tej wioski przygotowali gry terenowe a dla lubiących rękodzieło – wyrób ozdób.

Gwoździec. Wioska pod kobiecą ręką w powiecie tarnowskim.
Gdzie nie spojrzeć rządzi kobieca energia. Tutaj przekonamy się, że biały śpiew jest częścią naszej natury, tak jak śmiech i płacz. Zupa z gwoździa – jak to w zdrowej, domowej kuchni – pożywi lecz nie utuczy. Potem będzie czas na sesję zdjęciową w wybranym kostiumie.

Kostrza-Sadek. Kraina pod zielonym wielorybem w powiecie limanowskim.
Kostrza, góra w kształcie wielkiego walenia – króla oceanów, jest symbolem tej wioski.
Spacer, podczas którego poznamy niezwykłą paproć i inne rzadkie gatunki roślin, doda nam sił. Siła, witalność, ruch i zdrowie – o to chodzi w tej wsi.

Ruda Kameralna. Wioska pozytywnie zakręcona w powiecie tarnowskim.
Wiruje pszczeli rój, kręci się wirówka do miodu. W tej wiosce własnoręczne zwiniemy plaster wosku pszczelego w pachnącą świecę. Posmakujemy miodu i nacieszymy oczy  zielenią pól i lasów. Przypominamy sobie dzieciństwo, bo tutaj także czas zakręca…

Zagórze. Wioska u źródła w powiecie chrzanowskim.
Ach, co za powietrze – wzdychają  zwiedzający rezerwat „Bukowica”. Wodę z tamtejszego źródła pił król Jan III Sobieski w drodze na Wiedeń. Nie wiadomo czy próbował tamtejszej „kaczki na złoto”. Ale współcześni goście mogą jej skosztować zagryzając plackami z pokrzywą.

Ofertę dla seniorów Miejscowości Tematyczne w Małopolsce przygotowały przy wsparciu Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych w ramach programu ASOS. Wizyty testujące propozycje wiosek odbyli seniorzy skupieni wokół różnych małopolskich organizacji i instytucji: Biblioteki Publicznej Gminy Krynicy-Zdroju, Centrum Aktywności Seniora w Krakowie, Fundacji Rozwoju Społecznego Leonardo, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce, Programu Aktywności Lokalnej „Na Skarpie”, Stowarzyszenia „BRZOST” oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu.

Więcej o miejscowościach tematycznych i ich ofercie na stronie miejscazcharaterem.pl.