Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych rozwija i wspiera organizowaną w Krakowie od 2016 roku oddolną akcję „Pikniki Wszystkich Parków Łączcie się” (www.piknikiwszystkichparkow.pl).

Przez ostatnie dwa lata krakowscy społecznicy organizowali sąsiedzkie pikniki i zapraszali innych do podjęcia takiej inicjatywy.

Biuro Inicjatyw Społecznych chce rozpowszechnić tę ideę w formule Dnia Sąsiada, aby zagościła ona na stałe w kalendarzu krakowskich wydarzeń, a do akcji dołączało się coraz więcej krakowian.

Chcesz zorganizować Dzień Sąsiada w swojej okolicy?

Zgłoś grupę inicjatywną!

DLACZEGO?

Bo warto znać osoby, które mieszkają obok nas – mieć do kogo się zwrócić kiedy wyjeżdżamy na wakacje, a na naszym balkonie obrodziły pelargonie. Albo kiedy potrzebujemy zostawić pod okiem zaufanej osoby nasze dziecko. Kiedy jesteśmy chorzy lub starsi i potrzebujemy żeby ktoś pomógł nam w zrobieniu zakupów. Albo kiedy po prostu potrzebujemy zamienić z kimś parę zdań.

Bo każda społeczna inicjatywa zaczyna się od osób, które mówią sobie „Dzień dobry. Co słychać?” – potrzebujemy relacji i zaufania żeby zacząć wspólnie działać na rzecz naszego sąsiedztwa – zawalczyć o lokalny park czy napisać projekt do Budżetu Obywatelskiego.

Dlatego chcemy zaprosić mieszkańców Krakowa, do tego, żeby na przełomie maja i czerwca spędzili parę godzin ze swoimi sąsiadami, wyszli poza zwyczajowe „dzień dobry”.

DLA KOGO JEST TA AKCJA?

Dla wszystkich mieszkańców Krakowa – zarówno tych od pokoleń – jak i tych od paru miesięcy, którzy chcieliby poznać swoich sąsiadów i spędzić z nimi wspólnie czas.

JAK MOŻE WYGLĄDAĆ DZIEŃ SĄSIADA?

Może być spotkaniem przy wspólnym stole wyniesionym z jednego z mieszkań na podwórko kamienicy. Może być piknikiem w pobliskim parku lub na placu zabaw. Może być przyblokowym konkursem na najlepszą szarotkę. Wybór konwencji zależy od organizatorów i ich sąsiadów.

JAK POMOŻEMY ORGANIZATOROM DNI SĄSIADA?

Pokazując jak podobne inicjatywy organizowali inni, w Krakowie i innych miastach. Pomagając zaplanować ten dzień – tak, żeby każdy znalazł tam coś dla siebie i chciał się włączyć przynosząc kawałek własnego ciasta, czy przynosząc swoją ulubioną grę planszową. Przekazując „niezbędnik”, z rzeczami, które pomogą udekorować miejsce i zorganizować czas. Pomagając dotrzeć z informacją o ich dniu do sąsiadów – zdradzając tajemnice sąsiedzkiej promocji i udostępniając mapę Dni Sąsiada.

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIA „Zróbmy sobie Dzień Sąsiada”
  • Dzień Sąsiada – szkolenie_28.04.2018_MOWIS
  • Dzień Sąsiada – szkolenie_12.04.2018_BIS

Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.